Nuty zapachowe

  •  
  •  

Perfumy nie są stałymi kompozycjami zapachowymi. Zmieniają się w czasie, rozwijają, ewoluują, a próba analizy perfum nieodłącznie prowadzi do wyodrębnienia nut zapachowych. Podział na nuty zapachowe i ich znajomość jest też niezbędny przy komponowaniu własnych zapachów.

Nuty zapachowe

Jeśli chodzi o nuty zapachowe, sprawa jest prosta – analizujemy jedynie czas trwania naszych doznań zapachowych. Znacznie więcej wątpliwości będziemy mieć przy podziale na rodziny zapachowe, o czym poczytać możesz tu: Rodziny zapachowe, czyli nieco więcej o taksonomii zapachu.

nuty zapachowe

Podział ten nie odnosi się jedynie do perfum, ale także (a może przede wszystkim) do ich komponentów, czyli między innymi olejków eterycznych i zapachowych.

Nuta głowy

To co odczuwamy „na otwarciu” czyli tuż po otwarciu flakonika perfum, to nuta górna nazywana zamiennie nutą głowy.

Składniki perfum, czy olejku (bo olejki eteryczne także są zbudowane z nut), które najszybciej docierają do naszych chemoreceptorów to te z najmniejszymi molekułami. Mają najniższą temperaturę wrzenia, a tym samym są najbardziej lotne. Cząsteczki są maleńkie i ruchliwe, nie potrzebują ogrzewania, by szybko się rozprzestrzeniać. Pachną intensywnie, ale krótko. Ruchliwość molekuł sprawia, że nie trzymają się skóry, lecz szybko uciekają w przestrzeń wokół nas docierając przy okazji do naszego  nabłonka węchowego. To te nuty w największym stopniu odpowiadają za projekcję perfum.

Olejki eteryczne należące do nuty głowy pachną intensywnie i szybko wypełniają pomieszczenie zapachem. Szybkie parowanie sprawia, że trzeba je częściej uzupełniać w kominku czy dyfuzorze.

Do nuty głowy wliczają się wszelkie słodkie, lekkie i orzeźwiające składniki – cytrusy (te z owoców, bo trawy są cięższe), iglaki, świeże zioła, niektóre kwiaty.

Nuta serca

To co wyczuwamy po ulotnieniu się najbardziej lotnych komponentów należących do nuty głowy, to nuta serca. Zaczyna być wyczuwalna już po około dziesięciu minutach, choć na jej pełnię trzeba zwykle poczekać około pół godziny. To tak zwane serce perfum i od niej zwykle rozpoczyna się tworzenie bukietu perfum.

Składają się na nią molekuły nieco większe, cięższe i mniej ruchliwe. Potrzebują one chwili czasu i nieco ciepła by oderwać się od skóry i unieść w powietrze. Ta nuta charakteryzuje się nieco niższą projekcją lecz trwa dość długo – powinna utrzymywać się na skórze co najmniej dwie godziny.

Olejki eteryczne należące do nuty serca są dość trwałe i wciąż całkiem intensywne (choć nie tak, jak olejki przyporządkowane do nuty głowy).

nuta bazy

Komponenty nuty serca to głównie składniki kwiatowe, owocowe, niektóre korzenne oraz cytrusowo brzmiące palczatki.

Nuta głębi

Nuta głębi, nazywana także nutą bazy lub podstawy, utrzymuje się na skórze bardzo długo. Zaczyna ujawniać się nieśmiało już po około pół godzinie stanowiąc przez cały czas tło dla nuty serca.

Odpowiadają za nią duże i ciężkie molekuły. Składniki nuty bazy mają bardzo wysoką temperaturę wrzenia i z natury są mało lotne. Potrzebują długiego ogrzewania, by ruszyć z miejsca w swój leniwy taniec. Charakteryzują się niską projekcją – w kompozycji nigdy nie grają pierwszych skrzypiec, stanowią raczej dyskretny akompaniament. Są natomiast bardzo trwałe. Mogą utrzymywać się na skórze dobę, a nawet dłużej.

Olejki eteryczne należące do nuty bazy są mało intensywne – nie emanują zapachem wprost z buteleczki, lecz potrzebują ogrzania. Są natomiast bardzo trwałe, na papierku testowym na długo zostawiają tłustą plamę.

Znajdziemy tu między innymi składniki skórzane, animalistyczne (obecnie białe, czyli syntetyczne), drzewne, balsamiczne.

Kompozycja

Udane perfumy muszą stanowić zwartą całość, elementy kompozycji nie mogą odcinać się od reszty, a pomiędzy poszczególnymi nutami muszą być zachowane łagodne przejścia.

Perfumy muszą opowiadać jakąś historię, a sposób tej narracji musi być zrozumiały i nie może męczyć użytkownika. Dobre perfumy jak dobry przewodnik łagodnie przeprowadzą nas przez tajemniczy labirynt. Kiepskie będę pełne nagłych zwrotów akcji, nierówności pod nogami i nieoczekiwanych zderzeń ze ścianą. Dobre perfumy mogą intrygować i zaskakiwać, ale nie powinny nas zniechęcać, rozbijać i dezorientować.

Zanim przystąpicie do komponowania koniecznie musicie poznać materię z którą macie do czynienia – jak długo trwa na papierku, jak zachowuje się na skórze, jak brzmi w towarzystwie innych zapachów. Tego nie da się wyczytać w książkach, konieczne są własne doświadczenia obserwacje, do czego serdecznie Was zachęcam.

Joanna

*O tym jak można doświadczalnie podzielić olejki eteryczne i zapachowe na nuty zapachowe można też poczytać TUTAJ.


  •  
  •  
Tagged , , , , , , , , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *